Where Leaders Are Made

DISTRICT 65

includes clubs within Central and Western New York. Our map page can help you find a club near you.

Testimonials

The Club Experience

March 2014 Educational Awards

Award Member Name Location
CL Celia Beaucage Empire Statesmen Club Syracuse
CC Andrew Biernat Canandaigua Community Toastmasters Canandaigua
ALB Betty Brewer Johnson Frederick Douglass Toastmasters Club Rochester
CC Ronald M. Bunal Orange Orators Syracuse
CC Katarzyna E. Dec Downtown Toastmasters Buffalo
CC David Patrick Fahrenholz Clarence Toastmasters Williamsville
CC Robert D. Felberbaum Talk of the Towers Syracuse
ACB Denise M. Hull Blues Expression Club Rochester
ACB Diana M Irizarry Toastmasters in General Rochester
CL Kelley Kearns Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 East Syracuse
CC William B. Kelsey Speak Up Club Batavia
ACG Jonathan D. Mack Lockheed Martin Owego Toastmasters Owego
CC Kathleen McKenna Speakers of the House Binghamton
ACS Rosemary C. O’Keefe Life Learners Club Rochester
ACS Kate Olsen Geneva Toastmasters Club Geneva
ALB Kate Olsen Geneva Toastmasters Club Geneva
CL Kate Olsen Geneva Toastmasters Club Geneva
ACS Patrick J. Olson Speak Up Club Batavia
CL Karlie G. Parent Assured Communicators Rochester
CL Kenneth M Patterson Exelis Spacetalkers Rochester
CC Richard J Pfaff Talk-Eaze Club Syracuse
CC Ellen A. Pieklo River City Toastmasters Club Binghamton
ACB Ellen A. Pieklo River City Toastmasters Club Binghamton
CC Jutta A. Rawcliffe Concord Spellbinders Club Fredonia
CL Jutta A. Rawcliffe Concord Spellbinders Club Fredonia
ACB Julienne Ricchiazzi Northpointe Toastmasters North Tonawanda
ALB Julienne Ricchiazzi Northpointe Toastmasters North Tonawanda
ALB Kathleen D. Seymour Crown City Club Cortland
ACB Stephen E. Smith Grand Pioneer Toastmasters Club Amherst
ACB James D. Tucker Syracuse Club North Syracuse
CC Ryan J Wassink Shut Up & Speak Elmira
CL Ryan J Wassink Shut Up & Speak Elmira
ACB Louise B. Wilson Spartan Speakers Toastmasters Club Auburn

KEY:

CC                Competent Communicator
ACB/S/G  Advanced Communicator Bronze/Silver/Gold
CL                Competent Leader
ALB/S        Advanced Leader Bronze/Silver  
LDREXC    is for completing a High Performance Leadership Project

Past International Presidents

Click on the picture to download the full list.

PIP_I

2014 District 65 Alignment

 

New Area Old Area Club Name Club # Zip/Postal Code City Old Division New Division TOTAL
11 20 McIntalk Masters Club 754612 14221 Williamsville WEST A 5
11 20 Prose of Speech 1279724 14221 Williamsville WEST A
11 20 Clarence Toastmasters 1495286 14221 Williamsville WEST A
11 20 Buffalo Flyers 1184187 14221-7079 Williamsville WEST A
11 14 Moog Club 639290 14052 East Aurora WEST A
12 02 Geico Toastmasters 3306262 14068-1606 Getzville WEST A 5
12 02 Life Speaks 1321783 14072-2028 Grand Island WEST A
12 02 AM Lockport Club 5460 14094 Lockport WEST A
12 02 Northpointe Toastmasters 857704 14120 North Tonawanda WEST A
12 02 Cataract Communicators 1168861 14303 Niagara Falls WEST A
13 03 Praxair Toastmasters Club 1037259 14150 Tonawanda WEST A 5
13 03 E S B Club 1747 14217-1205 Buffalo WEST A
13 03 Westwinds Toastmasters Club 6635 14226 Amherst WEST A
13 03 Grand Pioneer Toastmasters Club 506 14228 Amherst WEST A
13 03 University at Buffalo Toastmasters Club 6499 14260 Amherst WEST A
14 14 Toy Town Talkers Club 6566 14052 East Aurora WEST A 5
14 14 Speakeasy Club 2325 14127 Orchard Park WEST A
14 14 Concord Spellbinders Club 2993 14063 Fredonia WEST A
14 14 Chautauqua Talks Toastmasters 1407031 14701 Jamestown WEST A
14 14 Olean Toastmasters 4191 14760 Olean WEST A
15 17 Lawley Lingo 3077974 14202-1622 Buffalo WEST A 4
15 17 Downtown Toastmasters 4350 14202-2657 Buffalo WEST A
15 17 The Larkin Leaders 1196232 14210 Buffalo WEST A
15 20 Speaking of Leaders 1460335 14224 West Seneca WEST A
Grand Total 19

 

New Area Old Area Club Name Club # Zip/Postal Code City Old Division New Division TOTAL
21 01 Pinnacle Toastmasters Club 2227960 14618-5209 Rochester CENTRAL B 5
21 04 Geneseo Toastmasters 1588584 14454-1401 Geneseo CENTRAL B
21 04 MCC Toastmasters Club 4840 14623-5701 Rochester CENTRAL B
21 04 Speechcrafters Club 1044 14623 Rochester CENTRAL B
21 21 Advanced Club 9207 14618 Rochester CENTRAL B
22 01 Exelis Spacetalkers 1122241 14606 Rochester CENTRAL B 5
22 05 Frederick Douglass Toastmasters Club 6898 14605-2056 Rochester CENTRAL B
22 05 Rochester Club 476 14624 Rochester CENTRAL B
22 16 Mercury West Club 608344 14614-2102 Rochester CENTRAL B
22 16 Toasted Sage Club 670636 14623 Rochester CENTRAL B
23 05 Daybreakers Club 3685 14642-0001 Rochester CENTRAL B 5
23 06 Simon Toastmasters Club 736703 14627 Rochester CENTRAL B
23 06 Blues Expression Club 762906 14647-0001 Rochester CENTRAL B
23 16 Lyceum Club 1993 14608-2485 Rochester CENTRAL B
23 16 Clinically Speaking (Rochester) 2859401 14623-2905 Rochester CENTRAL B
24 05 P.O.W.E.R. Toastmasters Club 7385 14586-9102 West Henrietta CENTRAL B 4
24 05 Speak Up Club 8182 14020 Batavia CENTRAL B
24 05 GCC Multi-Cultural Communications Club 1596127 14020-9703 Batavia CENTRAL B
24 16 Rochester High Noon Club 7620 14614-1915 Rochester CENTRAL B
Grand Total 19

 

New Area Old Area Club Name Club # Zip/Postal Code City Old Division New Division TOTAL
31 01 Lilac City 687 14580 Webster CENTRAL C 4
31 01 The Communicators 1990 14580-9720 Webster CENTRAL C
31 01 Toastchex 1416572 14580-9764 Webster CENTRAL C
31 06 Toastmasters in General 1491 14621-3001 Rochester CENTRAL C
32 04 TNT Toastmasters Club 1831 14526-2639 Penfield CENTRAL C 4
32 04 Speakers Today Leaders Tomorrow 1817973 14625-2702 Rochester CENTRAL C
32 06 Professionally Speaking 1345088 14526 Penfield CENTRAL C
32 21 Postprandial Toastmasters 3259 14526 Rochester CENTRAL C
33 01 Life Learners Club 4323 14610-2342 Rochester CENTRAL C 4
33 04 Assured Communicators 1444942 14610 Rochester CENTRAL C
33 06 Toastitarians Club 8789 14610-2956 Rochester CENTRAL C
33 16 Bausch + Lomb Visionary Club 587292 14609-3596 Rochester CENTRAL C
34 21 Geneva Toastmasters Club 1302977 14456-3164 Geneva CENTRAL C 5
34 21 Canandaigua Community Toastmasters 1263588 14424 Canandaigua CENTRAL C
34 21 Positively Speaking 5888 14432-1122 Clifton Springs CENTRAL C
34 21 TeleCommunicators 665361 14564 Victor CENTRAL C
34 21 Peer 2 Peer Toastmasters 2355592 14450-4235 Fairport CENTRAL C
Grand Total 17

 

New Area Old Area Club Name Club # Zip/Postal Code City Old Division New Division TOTAL
41 07 Owahgena Toastmasters Club 2153 13035 Cazenovia EAST D 5
41 07 Talk the Talk Club 794497 13066 Fayetteville EAST D
41 07 Empire Statesmen Club 1427 13214-1204 Syracuse EAST D
41 07 Toasting the Blues 1052451 13214-1803 Syracuse EAST D
41 07 Talk-Eaze Club 4167 13221 Syracuse EAST D
42 12 Spartan Speakers Toastmasters Club 1588577 13021-3011 Auburn EAST D 4
42 12 Syracuse Club 580 13203 North Syracuse EAST D
42 12 Orange Orators 1027292 13210-2412 Syracuse EAST D
42 12 Master Toast 2163729 13244-2450 Syracuse EAST D
43 13 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 5776 13057-5050 East Syracuse EAST D 4
43 13 Verbal Spartans Club 2703 13153 Skaneateles Falls EAST D
43 13 Savvy Speakers Toastmasters Club 5659 13204-1948 Syracuse EAST D
43 13 OCC Toastmasters 1409786 13215-4585 Syracuse EAST D
44 19 Select Club 7549 13088 Liverpool EAST D 5
44 19 Liverpool Linguists 916272 13088 Liverpool EAST D
44 19 Port City Toastmasters Club 4448 13126 Oswego EAST D
44 19 Talk of the Towers 2251028 13202-2701 Syracuse EAST D
44 19 North Star Club 6826 13212-3930 Syracuse EAST D
45 08 Preferred Toastmasters 8830 13411-3616 New Berlin EAST D 4
45 08 Utica National Toastmasters Club 5194 13413 New Hartford EAST D
45 08 iTalk 1203889 13501 Utica EAST D
45 08 Mohawk Valley Club 1271 13502-5415 Utica EAST D
46 11 Oneonta Toastmasters Club 9253 13820 Oneonta SOUTH D 5
46 23 CNY BizTalkers 1241967 13413 New Hartford EAST D
46 23 Roman Orators Toastmasters Club 715396 13441 Rome EAST D
46 23 CARING Communicators 1034215 13502-4830 Utica EAST D
46 23 Toastmasters of The Hartford New Hartford 950426 13323 Clinton EAST D
Grand Total 27

 

New Area Old Area Club Name Club # Zip/Postal Code City Old Division New Division TOTAL
51 15 Barrier Breakers Club 7290 14892-1311 Waverly SOUTH E 4
51 09 Endicott Club 2584 13760 Endicott SOUTH E
51 09 Lockheed Martin Owego Toastmasters 1089603 13827 Owego SOUTH E
51 09 Morning Knights Toastmasters Club 2875 13760 Endicott SOUTH E
52 10 Big Red Toastmasters 2389916 14850-4356 Ithaca SOUTH E 6
52 10 Cayuga Club 4998 14853 Ithaca SOUTH E
52 10 Crown City Club 2465 13045 Cortland SOUTH E
52 10 FLCoE Toastmasters 3301504 13045-8857 Cortland SOUTH E
52 10 Ithaca Area Club 4913 14850 Ithaca SOUTH E
52 10 Ithaca College Club 9817 14850-7002 Ithaca SOUTH E
53 09 Leaders And Learners Club 7438 13901-2771 Binghamton SOUTH E 4
53 11 River City Toastmasters Club 4524 13901-4434 Binghamton SOUTH E
53 09 Speakers of the House 1417631 13905 Binghamton SOUTH E
53 11 Speech Patrol 1083134 13902-6000 Binghamton SOUTH E
54 15 Shut Up & Speak 1445431 14903 Elmira SOUTH E 4
54 15 Speak Up – CNY 3220612 14830 Corning SOUTH E
54 15 Twin Tiers Toastmasters 5267 14814-9701 Big Flats SOUTH E
54 15 Wine Country Toastmasters Club 5473 14810 Bath SOUTH E
Grand Total 18

District 65 Long Term Members

The following is a list of District 65 long-term members.

Club Number Club Name Date Joined Member
687 Lilac City 10/1/1958 Erwin Nunlist CTM
1044 Speechcrafters Club 3/1/1968 Vincent Cilento ACS, ALB
580 Syracuse Club 3/1/1968 E Cooper ATM
1427 Empire Statesmen Club 2/1/1969 John Sleeth ACG, ALB
476 Rochester Club 5/1/1973 Eugene Ledoux ATM, CL
3259 Postprandial Toastmasters 12/1/1974 Alan Turof DTM
1427 Empire Statesmen Club 11/1/1976 Nancy Sleeth ATM
9207 Advanced Club 1/1/1977 Marlene Markham DTM
476 Rochester Club 2/1/1977 A. Laitenberger ACS, CL
2875 Morning Knights Toastmasters Club 7/1/1977 Kenneth Hull DTM
1747 E S B Club 7/1/1977 L Woodward ATM
1044 Speechcrafters Club 11/1/1977 Nancy Scott DTM
4448 Port City Toastmasters Club 10/1/1978 George Reed DTM
4448 Port City Toastmasters Club 12/1/1978 M. Carol Reed DTM
1990 The Communicators 3/1/1979 Michael Slyck ATMB, CL
1990 The Communicators 10/1/1979 Alfred Smith DTM
1044 Speechcrafters Club 4/1/1980 Ruth Kelly DTM
2153 Owahgena Toastmasters Club 2/1/1981 John Altmeyer ATM, CL
4524 River City Toastmasters Club 5/1/1981 Stuart Fralick ATM
2153 Owahgena Toastmasters Club 2/1/1982 Calixto Suarez ATM
580 Syracuse Club 4/1/1982 Ruth Parmenter DTM
1044 Speechcrafters Club 9/1/1982 John Lum DTM
476 Rochester Club 11/1/1982 Charles Dickerson ATMS
5460 AM Lockport Club 2/1/1983 Edna Stubbs DTM
5460 AM Lockport Club 12/1/1983 David Licata ATM
2875 Morning Knights Toastmasters Club 11/1/1984 F. David Patch ATMG
5776 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 3/1/1985 John Ghidiu ATM
476 Rochester Club 8/1/1985 Andrew Vergo ATMS
4913 Ithaca Area Club 3/1/1986 Betty Muka DTM
2875 Morning Knights Toastmasters Club 1/1/1987 DeWitt Henricks DTM
1747 E S B Club 3/1/1987 Sylvia Nascimben CTM
5659 Savvy Speakers Toastmasters Club 4/1/1987 Fern Butler DTM
5460 AM Lockport Club 4/1/1987 Marilyn Behm ACG
4323 Life Learners Club 11/1/1987 Carol Stafford DTM
4323 Life Learners Club 2/1/1988 Gloria Langston DTM
580 Syracuse Club 4/1/1988 Richard Major DTM
6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 5/1/1988 Leon Blake DTM
6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 5/1/1988 James Frierson ATM
6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 5/1/1988 John Hill CTM
476 Rochester Club 6/1/1988 Thomas Merkel ATMB
1044 Speechcrafters Club 9/1/1988 James Davis ATM
5460 AM Lockport Club 4/1/1989 Thomas Moran ATM
506 Grand Pioneer Toastmasters Club 4/1/1989 Russell Ponivas ACB, CL
1044 Speechcrafters Club 11/1/1989 Daniel Clark ACB
687 Lilac City 1/1/1990 Arnold Krueger DTM
6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 4/1/1990 Lawrence Brown ATMB
2875 Morning Knights Toastmasters Club 6/1/1990 Warren Musselman DTM
476 Rochester Club 7/1/1990 Tony Diflorio CTM
4167 Talk-Eaze Club 7/1/1990 Susan Orzell ATMG, CL
580 Syracuse Club 8/1/1990 Gladys Cooper CTM
9207 Advanced Club 10/1/1990 Kathleen Bement ACS
2875 Morning Knights Toastmasters Club 3/1/1991 Rosemary Markoff ACG, ALB
2993 Concord Spellbinders Club 3/1/1991 James Rawcliffe ATMS, CL
715396 Roman Orators Toastmasters Club 4/1/1991 Carl De Franco ATM, CL
5194 Utica National Toastmasters Club 7/1/1991 Robert Bullwinkle ACB, CL
5194 Utica National Toastmasters Club 7/1/1991 Jo Anne Seccurra ACG, CL
3259 Postprandial Toastmasters 9/1/1991 Paul Lozito ATMB, CL
1044 Speechcrafters Club 11/1/1991 John Conley CTM
1407031 Chautauqua Talks Toastmasters 11/1/1991 Ronnie Cropper ATMS
7290 Barrier Breakers Club 12/1/1991 Violet Koser ATMS, CL
2227960 Pinnacle Toastmasters Club 1/1/1992 Arlene Brown ACS, ALB
4840 MCC Toastmasters Club 1/1/1992 Ilene Benz ACG
6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 1/1/1992 Arlene Brown ACS, ALB
794497 Talk the Talk Club 2/1/1992 David Kellogg ACB, CL
3685 Daybreakers Club 3/1/1992 John Tubridy CTM, CL
1831 TNT Toastmasters Club 3/4/1992 Ellen Pieklo ACG, ALB
4350 Downtown Toastmasters 4/1/1992 Patrick Mellody ATMB
8789 Toastitarians Club 6/1/1992 Shirley Malone ACG, CL
5776 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 10/1/1992 Rita Beard DTM
1044 Speechcrafters Club 11/1/1992 Mohamed Razak CTM
476 Rochester Club 5/1/1993 Philip Franco ACS
1491 Toastmasters in General 9/1/1993 Carl Leidig ACS, CL
2875 Morning Knights Toastmasters Club 10/1/1993 John Montgomery ATMS, CL
3259 Postprandial Toastmasters 1/1/1994 Timothy Gribben DTM
7290 Barrier Breakers Club 4/1/1994 Gerald Foreman CTM, CL
4167 Talk-Eaze Club 6/1/1994 Liliya Lifanova ACB
7549 Select Club 6/1/1994 Donna Sokolowski DTM
5776 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 11/1/1994 Paul Tranchell ACG
8789 Toastitarians Club 2/1/1995 Candace Mayo-Farnham CTM
1417631 Speakers of the House 3/1/1995 Matthew Papkov ACB, CL
8789 Toastitarians Club 7/1/1995 Nancy Hines ATMS, CL
476 Rochester Club 10/1/1995 Scott Smith
3259 Postprandial Toastmasters 10/1/1995 Gil Stern ACG, ALB
2584 Endicott Club 10/1/1995 Joan Sprague DTM
7290 Barrier Breakers Club 11/1/1995 Dave Jackson ATMB, CL
687 Lilac City 2/1/1996 Betsy Kalweit DTM
6635 Westwinds Toastmasters Club 2/1/1996 Richard Czarnecki DTM
794497 Talk the Talk Club 3/1/1996 Joyce Woodson CL
6635 Westwinds Toastmasters Club 7/1/1996 Trish Rollison CTM
2325 Speakeasy Club 8/1/1996 Robert Gadd ACS
6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 9/1/1996 Ronald White ATMS, CL
1831 TNT Toastmasters Club 10/1/1996 Rosemarie Eskes DTM
7290 Barrier Breakers Club 11/1/1996 Katrina Replogle ACS
8789 Toastitarians Club 1/1/1997 Maggie Everhart ATMB, CL
2325 Speakeasy Club 2/1/1997 Mark Hess DTM
1427 Empire Statesmen Club 3/1/1997 Sam Mehta DTM
5194 Utica National Toastmasters Club 3/1/1997 Joseph Malecki CTM
4448 Port City Toastmasters Club 3/1/1997 Stephen Juravich CC
1271 Mohawk Valley Club 4/1/1997 Gregory Karl CC, CL
4350 Downtown Toastmasters 5/1/1997 Kirk Wilson CL
8182 Speak Up Club 6/1/1997 Patrick Olson DTM
8182 Speak Up Club 6/1/1997 Joan Post ACS, CL
2227960 Pinnacle Toastmasters Club 7/1/1997 Delroy Morgan CTM
3259 Postprandial Toastmasters 10/1/1997 Thomas Weymann CC, CL
1831 TNT Toastmasters Club 11/1/1997 Kent Nelson CTM
5194 Utica National Toastmasters Club 11/1/1997 Kenneth Ciccarelli CTM
476 Rochester Club 1/1/1998 Edwin Merkel ACS
5460 AM Lockport Club 1/1/1998 Margo Bittner DTM
4167 Talk-Eaze Club 4/1/1998 Lorraine Mott ACS, ALB
1588577 Spartan Speakers Toastmasters Club 4/1/1998 Mona Smalley ACG
1990 The Communicators 5/1/1998 Robert Clark ACS, CL
9253 Oneonta Toastmasters Club 5/1/1998 Anna Gifford ACS, CL
5460 AM Lockport Club 5/1/1998 Deborah Deacon ATMG, CL
670636 Toasted Sage Club 6/1/1998 Gordon Penniston DTM
3259 Postprandial Toastmasters 9/1/1998 Mark Emblidge CTM, CL
8830 Preferred Toastmasters 9/1/1998 Deborah Myers ATMS, CL
1990 The Communicators 10/1/1998 Leo Dondiz CTM
3259 Postprandial Toastmasters 10/1/1998 Diana Robinson DTM
3259 Postprandial Toastmasters 10/1/1998 William Self ACG, ALB
5659 Savvy Speakers Toastmasters Club 10/1/1998 Carol Roshia ACG, ALB
506 Grand Pioneer Toastmasters Club 11/1/1998 Daniel Weselak DTM
6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 12/1/1998 Alicia Ward CTM
1044 Speechcrafters Club 2/1/1999 Linda Joss CL
6566 Toy Town Talkers Club 3/1/1999 Joe Hoppy
6566 Toy Town Talkers Club 3/1/1999 Brian Murty CL
1831 TNT Toastmasters Club 4/1/1999 Eliot Katz ACS, CL
5888 Positively Speaking 4/1/1999 Dorothy Mauser ATMB
2153 Owahgena Toastmasters Club 4/1/1999 Catherine Nagle ATMB, CL
2465 Crown City Club 4/1/1999 Matthew Banazek ACB, CL
6566 Toy Town Talkers Club 4/1/1999 Bud Kolich ACS
1427 Empire Statesmen Club 5/1/1999 Marylynn Vierling ACG
1993 Lyceum Club 8/1/1999 Robin Nowell ACS, CL
3259 Postprandial Toastmasters 8/1/1999 Thomas Frisk DTM
1044 Speechcrafters Club 10/1/1999 Curtis Naus DTM
5194 Utica National Toastmasters Club 10/1/1999 Brian Saville CTM, CL
6635 Westwinds Toastmasters Club 10/1/1999 Harry Carlson DTM

District 65 Fall 2013 Conference Minutes

You can download the minutes by clicking this link:  District 65 Fall 2013 Conference Minutes

District 65 Spring 2014 Conference Proxy form

You can download the proxy form by clicking on this link:  Spring 2014 Proxy form

February 2014 Educational Awards

Award Member Name Location
ACB Kristin E. Badger-Bach AM Lockport Club Lockport
CC Claudia S Beebe Speakers of the House Binghamton
CC Gina M. Bellavia Westwinds Toastmasters Club Amherst
CL Betty Brewer Johnson Frederick Douglass Toastmasters Club Rochester
CC James Michael Cantella AM Lockport Club Lockport
CC Jennifer Czapla AM Lockport Club Lockport
CL Daniel V. Ferens Select Club Liverpool
CC Bryan Henriquez Speakers of the House Binghamton
ACS Mark F. Hess Speakeasy Club Orchard Park
CC Aamer Irshad Cayuga Club Ithaca
CC Jennifer A Jeffery Orange Orators Syracuse
CL Cindy L. Kailburn University at Buffalo Toastmasters Club Amherst
CL Kevin J. Kapell Professionally Speaking Penfield
CC Thomas J. Klehr Oneonta Toastmasters Club Oneonta
CC Ashley Larracuente Assured Communicators Rochester
ACB Rhea Ann R McBride Life Learners Club Rochester
CL Erin K. McCormick Postprandial Toastmasters Rochester
CC Suzanne L. Montalalou Clarence Toastmasters Williamsville
CC Mary Bennett Parish Blues Expression Club Rochester
CC James O. Rawcliffe Concord Spellbinders Club Fredonia
CC Steve Raymond Talk-Eaze Club Syracuse
CC Barry C Ricketts Toastmasters in General Rochester
ACB Bill Shelly Professionally Speaking Penfield
ALB Seema Sureshkumar Orange Orators Syracuse
ACS Jim Sutton Toastmasters in General Rochester

 

KEY:

CC                Competent Communicator
ACB/S/G  Advanced Communicator Bronze/Silver/Gold
CL                Competent Leader
ALB/S        Advanced Leader Bronze/Silver  
LDREXC    is for completing a High Performance Leadership Project

Call For Presenters -- Spring 2014 Conference

The CALL FOR WORKSHOP PRESENTERS information may be downloaded from this link.

Thank you to our dedicated members‏

Our District is rich with members who believe in Toastmasters and the Toastmaster Program. Have you ever wondered how long some of our dedicated and committed members have been members?

I am sure that there are names on this list that you will recognize. Be sure to thank these members for their contributions to our organization. Many of these members are still very active.

If you recognize a name on the list, please take some time to congratulate the member and the club.

Thank you to the following members for their dedication, commitment and contributions to District 65!

Division Club # Club Name Member Since Member
Central 687 Lilac City 10/1/1958 Erwin Nunlist CTM
Eastern 580 Syracuse Club 3/1/1968 E Cooper ATM
Central 1044 Speechcrafters Club 3/1/1968 Vincent Cilento ACS, ALB
Eastern 1427 Empire Statesmen Club 2/1/1969 John Sleeth ACG, ALB
Central 476 Rochester Club 5/1/1973 Eugene Ledoux ATM, CL
Central 1345088 Professionally Speaking 12/1/1974 Alan Turof DTM
Eastern 1427 Empire Statesmen Club 11/1/1976 Nancy Sleeth ATM
Central 9207 Advanced Club 1/1/1977 Marlene Markham DTM
Central 476 Rochester Club 2/1/1977 A. Laitenberger ACS, CL
Western 1747 E S B Club 7/1/1977 L Woodward ATM
Southern 2875 Morning Knights Toastmasters Club 7/1/1977 Kenneth Hull DTM
Central 9207 Advanced Club 11/1/1977 Nancy Scott DTM
Eastern 4448 Port City Toastmasters Club 10/1/1978 George Reed DTM
Eastern 4448 Port City Toastmasters Club 12/1/1978 M. Carol Reed DTM
Central 1990 The Communicators 3/1/1979 Michael Slyck ATMB, CL
Central 1990 The Communicators 10/1/1979 Alfred Smith DTM
Central 1044 Speechcrafters Club 4/1/1980 Ruth Kelly DTM
Eastern 2153 Owahgena Toastmasters Club 2/1/1981 John Altmeyer ATM, CL
Southern 4524 River City Toastmasters Club 5/1/1981 Stuart Fralick ATM
Eastern 2153 Owahgena Toastmasters Club 2/1/1982 Calixto Suarez ATM
Eastern 6826 North Star Club 4/1/1982 Ruth Parmenter DTM
Central 1044 Speechcrafters Club 9/1/1982 John Lum DTM
Central 8182 Speak Up Club 11/1/1982 Charles Dickerson ATMS
Western 5460 AM Lockport Club 2/1/1983 Edna Stubbs DTM
Western 5460 AM Lockport Club 12/1/1983 David Licata ATM
Southern 2875 Morning Knights Toastmasters Club 11/1/1984 F. David Patch ATMG
Eastern 5776 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 3/1/1985 John Ghidiu ATM
Central 476 Rochester Club 8/1/1985 Andrew Vergo ATMS
Southern 4913 Ithaca Area Club 3/1/1986 Betty Muka DTM
Southern 2875 Morning Knights Toastmasters Club 1/1/1987 DeWitt Henricks DTM
Western 1747 E S B Club 3/1/1987 Sylvia Nascimben CTM
Western 5460 AM Lockport Club 4/1/1987 Marilyn Behm ACG
Eastern 5659 Savvy Speakers Toastmasters Club 4/1/1987 Fern Butler DTM
Central 4323 Life Learners Club 11/1/1987 Carol Stafford DTM
Central 1993 Lyceum Club 2/1/1988 Gloria Langston DTM
Eastern 580 Syracuse Club 4/1/1988 Richard Major DTM
Central 6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 5/1/1988 Leon Blake DTM
Central 6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 5/1/1988 James Frierson ATM
Central 6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 5/1/1988 John Hill CTM
Central 476 Rochester Club 6/1/1988 Thomas Merkel ATMB
Central 1044 Speechcrafters Club 9/1/1988 James Davis ATM
Western 5460 AM Lockport Club 4/1/1989 Thomas Moran ATM
Western 6635 Westwinds Toastmasters Club 4/1/1989 Russell Ponivas ACB, CL
Central 1044 Speechcrafters Club 11/1/1989 Daniel Clark ACB
Central 687 Lilac City 1/1/1990 Arnold Krueger DTM
Central 6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 4/1/1990 Lawrence Brown ATMB
Southern 2875 Morning Knights Toastmasters Club 6/1/1990 Warren Musselman DTM
Central 476 Rochester Club 7/1/1990 Tony Diflorio CTM
Eastern 4167 Talk-Eaze Club 7/1/1990 Susan Orzell ATMG, CL
Eastern 580 Syracuse Club 8/1/1990 Gladys Cooper CTM
Central 9207 Advanced Club 10/1/1990 Kathleen Bement ACS
Southern 2875 Morning Knights Toastmasters Club 3/1/1991 Rosemary Markoff ACG, ALB
Western 2993 Concord Spellbinders Club 3/1/1991 James Rawcliffe ATMS, CL
Eastern 715396 Roman Orators Toastmasters Club 4/1/1991 Carl De Franco ATM, CL
Eastern 5194 Utica National Toastmasters Club 7/1/1991 Robert Bullwinkle ACB, CL
Eastern 5194 Utica National Toastmasters Club 7/1/1991 Jo Anne Seccurra ACG, CL
Central 3259 Postprandial Toastmasters 9/1/1991 Paul Lozito ATMB, CL
Central 1044 Speechcrafters Club 11/1/1991 John Conley CTM
Southern 7290 Barrier Breakers Club 12/1/1991 Violet Koser ATMS, CL
Central 4840 MCC Toastmasters Club 1/1/1992 Ilene Benz ACG
Central 6898 Frederick Douglass Toastmasters Club 1/1/1992 Arlene Brown ACS, ALB
Central 2227960 Pinnacle Toastmasters Club 1/1/1992 Arlene Brown ACS, ALB
Eastern 5776 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 2/1/1992 David Kellogg ACB, CL
Central 3685 Daybreakers Club 3/1/1992 John Tubridy CTM, CL
Central 1831 TNT Toastmasters Club 3/4/1992 Ellen Pieklo ACG, ALB
Western 4350 Downtown Toastmasters 4/1/1992 Patrick Mellody ATMB
Central 8789 Toastitarians Club 6/1/1992 Shirley Malone ACG, CL
Eastern 5776 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 10/1/1992 Rita Beard DTM
Central 1044 Speechcrafters Club 11/1/1992 Mohamed Razak CTM
Central 476 Rochester Club 5/1/1993 Philip Franco ACS
Central 1491 Toastmasters in General 9/1/1993 Carl Leidig ACS, CL
Southern 2875 Morning Knights Toastmasters Club 10/1/1993 John Montgomery ATMS, CL
Central 3259 Postprandial Toastmasters 1/1/1994 Timothy Gribben DTM
Southern 7290 Barrier Breakers Club 4/1/1994 Gerald Foreman CTM, CL
Eastern 4167 Talk-Eaze Club 6/1/1994 Liliya Lifanova ACB
Eastern 7549 Select Club 6/1/1994 Donna Sokolowski DTM
Eastern 5776 Bristol Speaker Toastmasters Club #5776 11/1/1994 Paul Tranchell ACG

Kate Olsen, DTM

District Governor, District 65

Remembering & Honoring Distinguished Toastmasters (DTM) in District 65‏

NAME YEAR CLUB DIVISION
Roger Morehouse 2013-14 Crown City Southern
Eldridge McClaney 2103-14 Life Learners Central
Philip Russell 2013-14 AM Lockport Western
GeraldStevens 2013-14 AM Lockport Western
Kate Olsen (4) 2013-14 Spartan Speakers Eastern
Charulata Chawan 2013-14 Orange Orators Eastern
Rosanna Condello 2013-14 MCC Central
Michael McDermott 2013-14 MCC Central
Ellary Mori 2013-14 Downtown Central
Thomas Frisk 2012-13 Postprandial Central
Dennis Gauda 2012-13 Clarence Western
Linda Juteau 2012-13 Mohawk Valley Eastern
Sherry Hunt 2012-13 Toasting The Blues Eastern
Kate Olsen (3) 2012-13 Frederick Douglass Central
Gloria Gibbon 2012-13 Preferred Eastern
Paul C. German 2012-13 Professionally Speaking Central
Alan Turof (2) 2011-12 Professionally Speaking Central
Jared Kronenberg 2011-12 Rochester High Noon Club Central
Lisa Lundy 2011-12 Clarence Western
Kate Olsen (2) 2011-12 Spartan Speakers Eastern
Rawn Spearman 2011-12 Morning Knights Southern
Linda Lathrop 2010-11 Twin Tiers Southern
KarenAubrecht 2010-11 Speakeasy Western
Joanne Greene-Blose 2010-11 Toasted Sage Central
Lester Robinson 2010-11 AM Lockport Western
Warren Musselman 2010-11 Morning Knights Southern
Jayne E. Tassi 2009-10 ToastChex Central
Stephanie Siuda 2009-10 P.O.W.E.R Central
Mark Hess 2009-10 Speakeasy Western
Betsy Kalweit 2009-10 Lilac City Central
Thomas Sergent 2009-10 Lilac City Central
Kate Olsen (1) 2009-10 Geneva Central
Taz Cannon 2008-09 Cayuga Southern
Gilbert Gould 2008-09 Mohawk Valley Eastern
Patricia Janecek 2008-09 Energetics Eastern
Joseph Bianco 2008-09 Mohawk Valley Eastern
Charles Dowdell 2008-09 Raymond Southern
Semant Jain 2008-09 Praxair Western
Diana Robinson 2008-09 Toastitarians Central
Gordon Penniston (2) 2008-09 Rochester High Noon Central
Daniel Weselak 2008-09 Westwinds Western
Catherine Shannon 2008-09 Lyceum Central
Sandra Rivera 2008-09 Geneva / HUD TM (Wash DC) Central
Reid Weidman 2007-08 Westside Club Central
Gordon Penniston 2007-08 Toasted Sage Central
Margo Sue Bittner 2007-08 AM Lockport Western
Mike Berta 2007-08 Grand Pioneer Western
Lois Cheney 2007-08 Barrier Breakers Southern
Ashok Subramanian 2007-08 Endicott Club Southern
Timothy Gribben 2006-07 Postprandial Central
Marlene Markham 2006-07 Impressionist’s Central
Joan Sprague 2006-07 Endicott Club Southern
Barbara Wallace 2006-07 Northpointe Western
Kay Whipple 2006-07 Life Learners Central
Edie Pereira-Hulbert 2005-06 Speak Up Central
Patrick Olson 2005-06 Speak Up Central
Peggy Caselle 2005-06 Savvy Speakers Eastern
Mary Bell 2005-06 Impressionist’s Central
Dan Ferens 2004-05 Mohawk Valley Eastern
Gloria Langston (2) 2004-05 Lyceum Central
Joaquim Flores 2004-05 Impressionist’s Central
Rita Beard 2003-04 Bristol Speakers Eastern
DeWitt Henricks 2003-04 Morning Knights Southern
Sam Mehta 2003-04 Empire Statesmen Eastern
John Lamanna 2003-04 Select TM Eastern
Harry Carlson 2003-04 AM Lockport Western
Gordon Penniston (1) 2002-03 Rochester High Noon Central
Jonathan Wright 2002-03 Morning Knights Southern
Carol Stafford 2002-03 Daybreakers Central
Rosemarie Eskes 2002-03 TNT Central
Bernie Czarnecki 2002-03 Grand Pioneer Western
Phyllis Coombs 2002-03 Select Eastern
Dave Dube 2001-02 Empire Statesmen Eastern
Richard Czarnecki 1999 Grand Pioneer Western
Ruth Parmenter 1999 Empire Statesmen Eastern
Carol Reed 1999 Fulton Eastern
Marian Lamanna 1996 Wagon Wheel Eastern
Arnold Krueger 1996 Lilac City Central
Alfred Smith 1997 TNT Central
Marian Lamanna 1997 Select Eastern
George Reed 1997 Fulton Eastern
Betty Muka 1997 Cayuga Club Southern
Pamela Occhino 1998 Downtown Western
Vicky Wienke 1994 Downtown Western
James Sokolowski 1994 Empire Statesmen Eastern
John Lum 1994 Speechcrafters Central
Donna Sokolowski 1993 Talk-Eaze Eastern
Nancy Scott (2) 1991 Lyceum Central
Terry Schutt 1987 Link Toastmasters Southern
Gloria Langston (1) 1986 Postprandial Central
Dennis Froio 1985 Morning Knights Southern
Lois Cole 1985 Empire Statesmen Eastern
Kenneth Hull 1984 Morning Knights Southern
Joe Cole 1984 Empire Statesmen Eastern
Nancy Scott (1) 1983 Westside Central
Alfred Smith 1982 TNT Central
Hal Blair 1981 Morning Knights Southern
Raymond Tardiff 1981 Westside Central
Frederick Ludwick 1980 Empire Statesmen Eastern
Alan Turof (1) 1979 Post Postprandial Central

 

Alphabetical list of DTMs, where the date of award not available
Andy Anderson Kodak Club Central
Terence Bilancio Wine Country Southern
Leon Blake (1990s) Frederick Douglass Central
Fern Butler Savvy Speakers  Eastern
George Havens Kodak Club Central
Ruth Kelly Speechcrafters Central
Thomas Kittell Speakeasy Western
Richard Major Syracuse Club Eastern
Ruth Mason Wagon Wheel Eastern
Virginia Moszkowicz Kodak TM Central
Curtis Naus Speechcrafters Central
Robert Otis Fulton Toastmasters Eastern
Patrick Panfile Postprandial Central
George Poulkis Fulton Toastmasters Eastern
BettySaunders Postprandial Central
Sean Stafford Endicott Club Southern
Richard Westerberg High Noon Southern
Peter Zachmann

 

 

Note: DTM records are taken from TI’s website starting from to 2004-05 to current (January 2014). Attempts have been made to contact individual DTMs in D-65 to obtain the necessary information where possible and available. If the readers find that a particular name of a DTM in D-65 is omitted and/or if there are any errors in the above listing, please inform the respective District Governor. This list will be updated on the district website as new and up-to-date information are made available and reported. Congratulations to all DTMs and future DTMs.

 

Sam Mehta, DTM, PDG

February 5, 2014