Contest Photos – Fall 2017

Contest Photos

Fall Contests 2017

We will post photos from your contests herePlease submit a photo from your Area or Division contest and we will post them on this page. If Possible, please include a short message with names, winners, etc.  Email photos and message to – d65trio@gmail.com   Thank you.

Division A:

Div A - Fall 2017

Division B:

Div B - Fall 2017

Division C:

Div C - Fall 2017

Division D:

Div D - Fall 2017    Div D - Fall 2017 - 2

Division E:

DivE- Fall17 Humor    DivE-Fall17-Eval

Area 11

Area 11 contest

Area 12

Area 12 contest

Area 13

Area 13 Contest

Ellen Pieklo, D65 Director; Gina Bellavia, 2nd pl Humorous, 3rd pl Eval; Aric Gaughan, 1st pl Humorous; Andrew Warta, 1st pl Evaluation; Hilary Diodato, 2nd pl Evaluation; Susan Willavize, Area 13 Director”

Area 14

Area 15

Area 15 contest -Fall 2017

L – R: Melisa DeBoth, Chelsea Maderer, Juden Bliss, Kirk Wilson, Ashley Dietrick – 1st Place Evaluation Contest, Ryan Galazka – 1st place Humorous Speech Contest, Shawn Smith, Debbie Hunt, Debbie Bolt, Trish Bateman, Ashley Engl – Area 15 director 

Area 21

Area 21 contest

Area 22

Area 23

Area 23 contest photo

Area24

Area 24 contest

L to R: Divakar Singh, Humorous Contestant 2nd Place, Diana Irizarry, Area Director, Penne Vincent, ContestMaster, Christopher Tumminelli, HumorousContestant, First Place, Ashley Larracuente, Evaluation Contestant, 1st Place, Sam Otto, Division B Director

Area 31

Area 32

Area 33

Area 33 contest

Area 34

Area 41

Area 42

Area 43

Area 44

Area 44 - humor  Area 44 - Eval

Humorous Contest Winners Left photo (L-R): Burt Beebe (2nd place – Carpe Diem), Alejandro Aguilar (1st place – Shut Up & Speak) and Antonia McMullan (3rd place – Speak Up – CNY)

Evaluation Speech Contest Winners Right Photo (L-R): 1st place: Lori VanWhy (Speak Up – CNY); 2nd place: Elaine Waloshin (Barrier Breakers)

Area 51

Area 52

Area 53

 

Area 54

Area 55/Area 56

Area 55-56 contest

Fall Contest Corner 2017

Your Fall 2017 – Contest Corner

Contest Judges

Here are the Dates, Times and Locations of your upcoming Area, Division and District Contests. If you do not see your contest listed, check back. We are adding details as soon as we receive them from your Area and Division Directors.

Division A: Oct. 21st, at 9:30 am – BPC – Butler Aud.- 400 Forest Ave, Buffalo, NY 14213

Division B: Oct. 21st, at 4:00 pm (Registration 3:30 pm) – RIT – 1 Lomb Memorial Dr, Rochester, NY 14623 – Building Institute Hall – Conference room 1180

Division C: Oct. 21st, at 1:00 pm (Registration 12:30 pm) – R.I.T. – 1 Lomb Memorial Dr, Rochester, NY 14623 – (Parking lot E) Room A190 – Lower Level

Division D: Oct. 28th, at 11:00 am (Registration 10:30 am) – Binghamton University – 4400 Vestal Parkway East, Binghamton, NY 13902 – University Union – Room W324

Division E: Oct. 21st, at 9:00 am (Registration 8:30 am) at Excellus Blue Cross Blue Shield, 333 Butternut Drive, Syracuse, NY13214

District 65: Nov. 10th-12th, at District 65 Fall Conference – Buffalo Hyatt Regency – 2 Fountain Plaza, Buffalo, NY 14202

Evaluation Contest – Friday – Nov. 10th, 2017 – time tbd – check back

Humorous Speech Contest – Saturday – Nov. 11th, 2017 – time tbd – check back

 

Area 11: Oct. 4th, at 6:30pm (Reg. 6:00pm) – Daemen College – Rosary Hall – 4380 Main St, Amherst, NY 14226

Area 12: Sept. 27th, at 6:30pm (Reg. 6:00pm) – Daemen College – Business – Room 107/109 – 4380 Main St, Amherst, NY 14226

Area 13: Oct. 7th, at 6:00pm at UB North Campus, Student Union – Landmark Room

Area 14: Sept. 30th, at 9:00am at OP Sr. Center – 70 Linwood Ave. Orchard Park, NY 14127

Area 15: Sept. 30th, at 9:00am at BPC – Butler Aud.- 400 Forest Ave, Buffalo, NY 14213

Area 21: Sept. 30th, at 12:30pm – Gates Public Library – 902 Elmgrove Rd. Rochester, NY 14624

Area 22: Oct. 7th, at 9:30am – RIT – 1 Lomb Memorial Dr, Rochester, NY 14623 – Room:1180

Area 23: Oct. 4th, at 7:00pm – RIT – 1 Lomb Memorial Dr, Rochester, NY 14623

Area 24: Sept. 28th, at 6:00 pm – Roch. Gen. Hosp., 1425 Portland Avenue, Rochester, NY 14621

Area 31: Oct 10th, at 5:30pm – Penfield Library – 1985 Baird Rd. Penfield, NY 14526

Area 32: Oct 14th, at 4:00pm – Mt. Vernon Baptist Church – Educ. Wing – 351 Joseph Ave. Rochester, NY 14605

Area 33: Sept. 29th, at 6:00pm (Reg. 5:30pm) – 5 Star Bank – 395 Westfall Rd. Rochester, NY 14620

Area 34: Sept. 23rd, at 11:45am – Canandaigua Wood Library – 134 N Main St, Canandaigua, NY 14424

Area 41: Oct. 5th, 6-8:30 pm – G.F. Johnson Mem. Lib. – 1001 Park St. Endicott, NY 13760

Area 42: Sept 30th, at 2:00 pm – WendCentral Office – 27 Central Ave. Cortland NY 13045

Area 43: Sept. 30th, at 10:00 am – WSKG, 601 Gates Rd, Vestal NY 13850

Area 44: Sept. 27th, at 6:30 pm – Arnot Mall, B-7 Community Connection Room

Area 51: Sept. 30th, at 9:00 am – Excellus BC/BS, 333 Butternut Drive, Syracuse, NY

Area 52: Sept. 25th, at 6:30 pm (Reg. 6:00 pm) – the Tech Garden, 235 Harrison St., Syracuse, NY 13202

Area 53: tba

Area 54: Sept. 27th, at Denny’s Restaurant, 103 Elwood-Davis Rd., Syracuse, NY 13212

Area 55: Sept. 23rd, at 9:00 am – Utica National Ins. Group, 180 Genesee Street, New Hartford, NY 13413

Area 56: Sept. 23rd, at 9:00 am -Utica National Ins. Group, 180 Genesee Street, New Hartford, NY 13413

 

Save